Galvanizability of Advanced High-Strength Steels 1180TRIP and 1180CP
  • PDF / 922,034 Bytes
  • 8 Pages / 593.972 x 792 pts Page_size
  • 112 Downloads / 497 Views
DOWNLOAD
REPORT
TRODUCTION
II.
EXPERIMENTAL
Cold-rolled substrates of transformation-induced plasticity (TRIP) steel 1180TRIP and complex phase (CP) steel 1180CP were produced by POSCO Kwanyang Works. The target tensile strength of these steels was 1180 MPa. Concentrations of major alloying elements in these steels are listed in Table I. Steel panels, 200 mm 9 120 mm in size, were coated using an Iwatani hot-dip simulator located at Posco Kwanyang Works (Kwanyang, Korea). Panels were thoroughly cleaned with